Skip to content

TSÜAB Yönetim Kurulu ve Üyeleri Kapadokya Teknopark Bünyesinde Kurulacak Olan “Bitki Sağlığı Teşhis ve Analiz Laboratuvarı” nı Ziyaret Etti

 
  • 15.3.2019
  • 565
TSÜAB Yönetim Kurulu ve Üyeleri Kapadokya Teknopark Bünyesinde Kurulacak Olan “Bitki Sağlığı Teşhis ve Analiz Laboratuvarı”  nı Ziyaret Etti

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) ve Kapadokya Teknopark işbirliğiyle, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’ nde Bitki Sağlığı ve Tohumculuk temasında istişare toplantısı gerçekleştirildi.
Toplantı, Nevşehir Valisi İlhami AKTAŞ, NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Mazhar BAĞLI, TSÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Ahmet YILMAZ, Kapadokya Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Metin DUYAR, TSÜAB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ökkeş YILDIRIM, BÜGEM Temsilcisi Zafer YAŞAR, TSÜAB URGE Proje Danışmanı Ebru ERKAN başta olmak üzere farklı illerde faaliyet gösteren üyeler, üreticiler, sektör temsilcileri ile uzmanların yoğun katılımları ile gerçekleştirildi. Katılımcılar daha sonra Kapadokya Teknopark alanı içerisinde TSÜAB Tohum Sertifikasyon A.Ş. tarafından kurulacak olan “Bitki Sağlığı Teşhis ve Analiz Laboratuvarı” binasını gezerek saha incelemelerinde bulundu.
Kurulacak olan laboratuvar ülkemizin hem ithalata bağımlılığın azaltılması, hem sertifikalı tohumluk üretim ve kullanım oranlarının artırılabilmesi için tohum kontrol ve sertifikasyon sisteminin özel yetkili olarak uygulamaya sokulması hususunda bir ilk olacaktır. Yıllık 500.000 ton tohumluğun laboratuvar, depo ve tarlada kontrollerinin yapılmasının planlandığı laboratuvarın teknik özellikleri hakkında bilgilendirme Kapadokya Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Dr. Öğr. Ü. Cevahir ALTINKAYNAK tarafından katılımcılara aktarıldı. ALTINKAYNAK; laboratuvar bünyesinde yıkama, preparat, göz alma, toprak numunesi hazırlık odalarının ayrıca mikoloji, nemotoloji, viroloji, moleküler biyoloji, mikoloji ve entomoloji laboratuvarlarının yer alacağı, laboratuvar kullanımına yönelik bitkinin laboratuvar testlerinin doğrulanması ve canlılık testlerinin yapılacağı sera alanı ve tarlada denetimlerinin yapılacağı arazinin tahsis edilmesine yönelik gerçekleştirilen plan üzerinde açıklamalarda bulundu.
Kapadokya Teknopark bünyesinde kurulacak olan “Bitki Sağlığı Teşhis ve Analizi Laboratuvarı” ileri düzeyde araştırma ve bitkiye zararlı organizmaların tespit edildiği, zararlılarla mücadele hususunda gerekli verilerin sağlandığı dünyada üçüncü Türkiye’ de ise ilk olacak bakanlık tarafından özel yetkili bir merkez olacaktır.