Skip to content

“Patates Sertifikasyonu, Bitki Sağlığı ve Analizinde Yaşanan Sorunlar” Çalıştayı Nevşehir’de Gerçekleştirildi

 
  • 10.7.2019
  • 983
“Patates Sertifikasyonu, Bitki Sağlığı ve Analizinde Yaşanan Sorunlar” Çalıştayı Nevşehir’de Gerçekleştirildi

Kapadokya Teknopark ve Nevşehir Ticaret Borsası işbirliği ile gerçekleştirilen “Bitki Sağlığı Teşhis ve Analizi Laboratuvar Kurulumu Fizibilite Hazırlanması Projesi” kapsamında Nevşehir Ticaret Borsası’nda, 08 Temmuz 2019 tarihinde “Patates Sertifikasyonu, Bitki Sağlığı ve Analizinde Yaşanan Sorunlar” başlıklı bir çalıştay gerçekleştirildi.

Çalıştay, NTB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim SALAŞ, Kapadokya Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Metin DUYAR, Kapadokya TTO Müdürü Dr. Ö. Ü. Cevahir Altınkaynak, TAREKS A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Kamil YILMAZ, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güngör YILMAZ, Süleymanoğulları Gıda San.-Tic. Ltd. Şti Yönetim Kurulu Başkanı Ali KÖYBAŞI, Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Sait ERTÜRK ve Enstitü Uzmanı Dr. Emre EVLİCE başta olmak üzere, TSÜAB’a üye firmalar, çeşitli kamu ve özel kuruluşlardan sektör temsilcileri, tohum üreticileri ve çiftçilerin yoğun katılımları ile gerçekleştirildi.

Kapadokya Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Metin DUYAR’ın Bitki Sağlığı Teşhis ve Analizi Laboratuvar Kurulumuna, programın önem ve kapsamına yönelik açılış konuşmaları ile başlayan çalıştay, TSÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet YILMAZ’ın Bitki Sağlığı Teşhis ve Analiz Laboratuvarının Kuruluş Sürecine dair brifing vermesi ile devam etti. Konuşmaların ardından çalıştay, “Patateste Yerli Çeşit Geliştirme ve Patates Tohumculuğu”, “Türkiye’de Tohumluk Patates Sertifikasyon Sistemi ve Süreçte Yaşanan Sektörel Sıkıntılar”, ve “Sertifikalı Tohumluk Patateste Bitki Sağlığının Önemi ile Analizleri” temalarında, sektör uzmanları tarafından dört oturumda gerçekleştirildi. Akabinde, Dr. Sait ERTÜRK’ün modaratörlüğünde, sektör katılımcılarının patates bitkisinde sertifikasyon sürecine yönelik sektörde karşılaştıkları zorluklar ele alındı. Sektör uzmanlarının tohum üzerine mevcut yönetmelik ve mevzuatlar çerçevesinde soru ve sorunlara farklı açılardan çözüm önerileri sunmaları ile yoğun ilgi gören çalıştay tamamlandı.


10 Temmuz 2019 Çarşamba