Skip to content

Kapadokya Teknopark’ta faaliyet gösteren MZN Yazılım firmamız Facebook ve Twitter’e rakip yerli sosyal medya platformu

 
  • 12.10.2020
  • 69
Kapadokya Teknopark’ta faaliyet gösteren MZN Yazılım firmamız Facebook ve Twitter’e rakip yerli sosyal medya platformu

       Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Kapadokya Teknopark'ta faaliyet gösteren MZN Yazılım ve Robotik şirketinde çalışmalarını sürdüren genç girişimci Muhammed Özen, tüm yazılım ve tasarımı kendisine ait yerli bir sosyal medya platformu kurarak kullanıma açtı.

"www.nick.name.tr” adresinden ulaşılarak üyelik yapılabilen sosyal medya platformunda, kullanıcılar, Facebook ve Twitter gibi en çok kullanılan uygulamaların tüm özelliklerini yerli platformda bulabiliyor ve hesapların gerçek kişiye ait olduğunu belirten "mavi tik" alabiliyor.

Platformun kurucusu Muhammed Özen, yabancı sosyal medya platformlarının Türkiye'de sık sık veri güvenliği konusunda gündeme geldiğini, projeye başlarken ilk olarak veri güvenliği konusunda bir çözüm sunmayı hedeflemesi ve sosyal medya platformları üzerinden kullanıcıların birçok kritik bilgilerine ulaşılabildiğini ayrıca big data analiz yöntemleriyle farklı çıkarımlar ve tahminler yapılabildiğini bu durumun hem kişisel hem de ulusal bir güvenlik problemi olduğunu vurguladı.

Mevcut sosyal medya platformlarının, kullanıcı verilerini nasıl ve ne amaçla kullandığının bilinmediğini belirten Özen, “Küresel anlamda verilerin para karşılığı satıldığının sık sık duyuyoruz. Sosyal medya platformlarındaki paylaşımlarınız, beğendikleriniz, arka planda big data olarak kaydediliyor. Türkiye'de bu sayede birçok kişinin neyi beğeneceği, ne alacağı veya politik tarafları analiz edilebiliyor. Global strateji olarak kendi datalarımızın ülkemizde kalması çok önemli" dedi.

İlgili habere ulaşmak için: http://www.muskarahaber.com/nevsehir-haber/facebook-ve-twittere-rakip-yerli-sosyal-medya-platformu-kuruldu-h62560.html

 


12 Ekim 2020 Pazartesi