Skip to content

Kapadokya Teknopark’da “Uluslararası Ar-Ge Programları” ve “Ar-Ge Mevzuatı ile Vergi Uygulamaları” Temalarında Bilgilendirme Programı Düzenlendi

 
  • 6.5.2019
  • 770
Kapadokya Teknopark’da “Uluslararası Ar-Ge Programları” ve “Ar-Ge Mevzuatı ile Vergi Uygulamaları” Temalarında Bilgilendirme Programı Düzenlendi

Kapadokya Teknopark Bilgilendirme Ve Farkındalık Eğitim Günlerine Devam Ediyor.

Kapadokya Teknopark ve Sistem Global işbirliği ile “Uluslararası Ar-Ge Programları” ve “Teknopark Ar-Ge Mevzuatı Vergi Uygulamaları” hakkında bilgilendirme programı düzenlendi. Eğitim ve Farkındalık Birimi Uzmanı Arş. Gör. Kadriye Bayram'ın koordinatörlüğünde gerçekleştirilen programda, Kapadokya Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren firmalara 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu’nun getirdiği değişiklikler anlatıldı.

Kıdemli Denetim Uzmanı Gökhan Kasap’ın Mali Uygulamalar ve Vergi muafiyetleri sunumları ile başlayan programın birinci oturumunda, yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına ve ilgili kararın faaliyet gösteren firmalara yönelik getirdiği düzenlemelere yer verildi. Ar-Ge projelerin niteliğinin artmasına katkı sağlayıcı revizyon sunan yeni düzenlemelerle, Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren firmalara yönetici şirketin onayıyla beraber, belli hadlerin üzerinde olunması durumunda patent veya patente eşdeğer belge şartı getirildiği, belli hadlerin altında kalınması durumlarında ise proje bitirme belgesi alma kriterinin getirildiği bahsedildi. Bu düzenlemeler kapsamında aynı zamanda, kurumlar vergisi kazancına ilişkin istisnanın uygulama şartlarının değiştirildiği, bu değişimin % 100 olan kurumlar vergisi istisnasının nitelikli harcama hesaplarına bağlı olarak belli bir orana bağlanması yönünde olduğu vurgusu yapıldı.

Programın ikinci oturumu, Hazal Bedir’in AB Çerçeve Programları hakkındaki sunumları ile devam etti. Sunumda AB çerçeve programları, proje tipleri ve fonlama modelleri, HORIZON2020, uluslararası TÜBİTAK destekleri, EUREKA programı, konsorsiyumlar ve aksiyonlar, TÜBİTAK 1509 programı ve proje hazırlama başlıklarına değinildi.

Kapadokya Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Metin DUYAR’ın, Nevşehir ilinde nitelikli Ar-Ge faaliyetlerinin artırılması yönünde sunduğu öngörüler ile katkı sağladığı program, akademisyen ve firmaların sorularının cevaplandırılması ile tamamlandı.


6 Mayıs 2019 Pazartesi