Skip to content

KAPADOKYA TEKNOPARK ‘’KENDİ DNA’mı KEŞFEDİYORUM’’ ATÖLYESİNDE ÇOCUKLARIMIZI AĞIRLADI

 
  • 1.12.2019
  • 1528
KAPADOKYA TEKNOPARK  ‘’KENDİ DNA’mı KEŞFEDİYORUM’’ ATÖLYESİNDE ÇOCUKLARIMIZI AĞIRLADI

Gözleme dayalı bilgi toplama, elde edilen bilginin yorumlanabilmesi, neden-sonuç ilişkisi açısından gerekli çıkarımların yapılabilmesi, gelecek nesillere araştırma ve geliştirme kültürünün aktarılması faaliyetleri kapsamında geleceğimiz olan çocukların erken yaşlarda teknoloji, bilim, proje kavramları ile tanışmalarına büyük önem veren Kapadokya Teknopark tarafından çocuklara yönelik atölye çalışmaları hayata geçiriliyor.

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında çocuklara proje kültürünü aşılamak ve teorik eğitimin yanında oyuna dayalı pratik uygulamalar ile çocukların bilimi sevmelerini sağlamak amacıyla çeşitli atölye çalışmalarının tarihleri belli oldu.

Bu kapsamda ilk olarak 30.11.2019 tarihinde 8-12 yaş arasındaki 55 çocuğa 1 günlük KENDİ DNA’MI KEŞFEDİYORUM atölye çalışması düzenlenmiştir. Tüm gün süren atölye çalışmasında DNA hakkında teorik bilgilendirme yapıldıktan sonra DNA ile ilgili 3 farklı deney gerçekleştirildi.

Yapılan etkinlikte ‘’Kendi DNA’m deney seti’’ ve deney hakkında çocuklara genel bilgi verilmiş ve deney aşamasında eğitmenler yardımıyla her çocuğun kendi DNA moleküllerini elde etmeleri sağlanmıştır.

İkinci etkinlik ORİGAMİ DNA yaparak çocukların DNA modelinin sarmal yapısını anlamaları üzerine kurgulanmıştır. Etkinlik sonunda her çocuk kendi katlanmış ORİGAMİ DNA modelini elde etmiştir.

Son olarak yapılan DNA Puzzle etkinliği ile çocuklar bütün gün öğrendikleri bilgiler ışığında molekülleri birleştirerek kendi DNA şifrelerini yazmayı başarmışlardır.

DNA ile ilgili soruların cevaplarını hem teorik hem de pratik olarak alan çocuklar deney setlerini ve katılım sertifikalarını alarak günü mutlulukla bitirmişlerdir.

12 Ocak 2020 tarihinde düzenlenecek bir sonraki etkinlik DEVREMİ TASARLIYORUM ATÖLYESİ  olarak planlanmıştır.

 

 


1 Aralık 2019 Pazar