• iconinfo@kapadokyateknopark.com.tr

Fikri Sınai ve Mülkiyet Hakları Bilgilendirme Günü

Fikri Sınai ve Mülkiyet Hakları Bilgilendirme Günü

Fikri Sınai ve Mülkiyet Hakları Bilgilendirme Günü

 Kapadokya Teknopark ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi işbirliği ile hedef kitlesi akademisyen, girişimci, öğrenci ve araştırmacılar olan “Fikri Sınai Mülkiyet Hakları Bilgilendirme Günü” gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Kültür ve Kongre Merkezinde 19.12.2018 tarihinde, Eğitim ve Farkındalık Birimi Uzmanı Arş. Gör. Kadriye Bayram'ın koordinatörlüğünde düzenlenen programın ilk oturumu, Kuantum Patent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Veli Çimen ve Genel Müdürü Barış Kurt’un sunumları ile gerçekleştirildi. Sunumda, fikri sınai mülkiyet hakları genel kapsamı, faydalı model, marka, endüstriyel tasarım ve patent tanımları ile başvuru amaçları, FSMH başvurusundan tescile kadar devam eden süreçler, fikri sınai mülkiyet haklara yönelik teşvikler ile projeler, yeni patent yasası ile buluş sahibi ve kurumlarının hak ve sorumlulukları, Teknoparkların rolü temalarına değinildi. Sunumun ardından katılımcıların soruları patent ve marka tasarım uzmanları tarafından cevaplandırıldı.

Programın ikinci oturumu ise Kapadokya Teknopark uzmanları ile patent ve marka tasarım yetkilileri arasında gerçekleştirilen atölye çalışması şeklinde devam etti. Atölye, patent, faydalı model, marka ve endüstriyel tasarım başvurusu, ön araştırma süreçleri, farklı tarama modelleri, araştırma raporlarının hazırlanması, süreç takibi ve raporlarda gerekli revizyonlar ile tescil işlem basamaklarının yer aldığı temalar uygulamalı olarak gerçekleştirildi. Atölyede, ulusal veya uluslararası tescillenmiş her bir patentin akademisyen, üniversite ve teknoparklara sağladığı avantajlar vurgulandı.

Fikri Sınai Mülkiyet Hakları Bilgilendirme Günü, Kapadokya Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Metin Duyar tarafından FSMH uzmanlarına sunulan ödül takdimleri ile sona erdi.